Vyhněte se vykreslování hmoždinek!

Rady odborníků pro ETICS - část 1

Už desítky let jsou vnější tepelněizolační kompozitní systémy jednou z nejúčinnějších a dlouhodobě oblíbených možností pro energetickou optimalizaci obálky budovy. K tomu že se „energeticky úsporné fasády“ velmi dobře osvědčily, přispěly významně i talířové hmoždinky pro ETICS. A přesto na mnoha místech stále můžete vidět ošklivé vzory světlých a tmavých skvrn na fasádách ETICS, známé také jako „vykreslování hmoždinek“. Nepříjemnost pro obyvatele, ale i pro zhotovitele a projektanty.
 

Co je vlastně vykreslování hmoždinek?
Vykreslování hmoždinek jsou dočasné nebo trvalé skvrny, které jsou viditelné na zateplené fasádě s omítkou nad talířky hmoždinek jako tmavší nebo naopak světlejší fleky. Tento efekt se objevuje nezávisle na materiálu izolantu. Vykreslování sice nemá vliv na fungování ETICS, se stárnutím fasády je ale efekt výraznější a negativně ovlivňuje vzhled fasády. I po novém nátěru fasády se může vykreslování po několika letech znovu objevit.
 

Příčiny vykreslování
Vznik vykreslování může mít více příčin, např. umístění budovy, orientaci plochy fasády nebo bodové tepelné mosty (hodnota chí) hmoždinek. K vykreslování mohou vést také rozdílné tepelně akumulační kapacity použitých komponent (izolant, hmoždinky, omítka), stejně jako chybné umístění hmoždinek.

Orientace fasády popisuje umístění budovy případně orientaci ploch fasády. Často závisí vykreslování na tom, ze které strany dopadá na fasádu sluneční záření nebo jak jsou plochy ovlivněny povětrnostními vlivy jako srážkami nebo vlhkostí (tzv. hygrotermální vlivy). Trvale vlhké, stejně jako na sever orientované plochy fasády, které jsou často vystaveny intenzivnějším povětrnostním vlivům, jsou často náchylné ke znečištění a skvrnám. Bezprostřední blízkost zemědělských oblastí, vodních ploch a biotopů rovněž podporuje rozvoj vykreslování hmoždinek.

Rozsah možného značení hmoždinek vždy souvisí se zvolenou omítkovou vrstvou v ETICS. K dispozici jsou různé druhy omítek, které lze použít. Vlastnosti omítky dokážou v závislosti na druhu a tloušťce vlhkost ukládat a také ji zase cíleně uvolňovat. Čím rovnoměrněji tyto procesy navlhání a vysychání probíhají, tím menší dopad to bude mít na znečištění fasády.

Hodnota chí naproti tomu popisuje bodový součinitel prostupu tepla (jinak také bodový tepelný most) především hmoždinek v ETICS. Obecně platí: čím vyšší je hodnota chí, tím větší je bodový transport tepla. To také může mít vliv na tvorbu vykreslení. Vlivem rozdílné teplotní vodivosti vysychá vrstva omítky na talířky hmoždinek rychleji než na zbylé fasádě, což může podpořit pozdější vykreslení hmoždinek na fasádě.

Omítka a hmoždinky mají různou tepelnou kapacitu. Obecně platí: čím větší je tepelná kapacita stavebního materiálu, tím pomaleji se ohřívá. Tak například talířek hmoždinky má více jak dvojnásobně vyšší tepelnou kapacitu, než omítka

Jak můžete vidět, tvorbu vykreslování hmoždinek může ovlivnit několik faktorů. V zásadě se vždy objevují jako světlé nebo tmavé skvrny na fasádách.

 
Kdy jsou skvrny světlé a kdy tmavé?
Tmavé skvrny v místě talířků hmoždinek jsou zapříčiněny obecně příliš zapuštěnými, neodborně osazenými hmoždinkami. Ty jsou po montáži přestěrkovány. Zesílená vrstva povrchového souvrství nad hmoždinkou vede k tomu, že fasáda v těchto místech pomaleji vysychá, případně zůstává déle vlhká. Nečistoty, řasy a plísně tak mohou rychleji ulpívat. Na těchto místech se potom vytváří na fasádě výrazně patrná tmavá zbarvení.

Světlé skvrny jsou obecně následkem rozdílné tepelné kapacity případně teplotní vodivosti komponentů. Kombinace talířku hmoždinky a povrchového souvrství udržuje teplo déle než homogenní povrch. Tato oblast tak vysychá rychleji. Ostatní plocha fasády zůstává déle vlhká a mohou tak na ní déle ulpívat nečistoty – místo nad talířkem hmoždinky zůstává světlé. Hmoždinky se tak vykreslují dlouhodobě jako světlá místa na ploše fasády.

​​​​​​​
Jak zabránit vykreslování hmoždinek!
Jednoduchým trikem při montáži účinně zabráníte vykreslování hmoždinek. S pomocí speciálního montážního nástroje se hmoždinka osadí a kontrolovaně zapustí do izolantu. Při tom je oblast kolem talířku hmoždinky montážním nástrojem naříznuta a izolant je při šroubování hmoždinky automaticky pod talířkem stlačen. Do zahloubení mezi talířkem hmoždinky a povrchem izolantu se potom vloží zátka z izolačního materiálu Tímto způsobem získáte po osazení hmoždinky opět homogenní povrch izolantu.

Rovný povrch nyní umožňuje rovnoměrné nanášení základní vrstvy, což znamená, není třeba žádné dodatečné práce jako v případě hmoždinek, které nejsou optimálně umístěny, Nasazená zátka z izolačního materiálu navíc minimalizuje rozdíly teplot na povrchu izolantu a vyrovnává tepelnou kapacitu po celé ploše. Tímto způsobem lze trvale zajistit rovnoměrnou a nerušenou výměnu vlhkosti mezi omítkou a izolantem.

EJOT vyvinul už před 20 lety jako první výrobce zápustnou montáž hmoždinek, tak zvaný STR-Princip. Se speciální hmoždinkou pro ETICS s k tomu určenými tepelněizolačními zátkami se daří vykreslování hmoždinek dlouhodobě vyvarovat. Nevzhledné skvrny jsou nyní minulostí.

​​​​​​​

Kontaktujte nás

V případě zájmu o objednání fasádních hmoždinek nás neváhejte kontaktovat!

Jsme tady pro Vás, abychom Vám doporučili vhodné montážní nástroje nebo v případě dotazů.


Kontakty stavebního upevňování

MPL.png

Akce na hmoždinky
STR U 2G a S1

K nákupu nyní můžete získat montážní nástroj STR-tool 2GE a nástroj S1 tool Pro pouze za 1 Kč!

Pro podrobnosti k této mimořádné nabídce, klikněte na odkaz níže.


Více informací

Doporučené produkty pro ETICS

teaser-str-u-2g-850x444px.jpg

Hmoždinka STR U 2G®


teaser-str-rondelle-eps-850x444px.jpg

Zátka ejotherm® STR EPS


Montážní nástroj STR-tool 2GE

  • Speciální montážní nástroj pro zápustnou montáž hmoždinek ejotherm STR U a STR H 
  • Pro všechny typy izolantu
  • Robustní provedení pro dlouhou životnost


Ukázka montáže

teaser-instagram-850x444.jpg

Sdílejte na Instagramu

Na Instagramu budete pravidelně dostávat tipy a informace o používání našich produktů. Sledujte nás a staňte se součástí komunity EJOT.


teaser-linkedin-850x444.jpg

LinkedIn

Ať už se jedná o produktové novinky a obsah kampaní nebo informace o online školeních a aktuálních pracovních inzerátech – LinkedIn vás informuje o aktuálních tématech.