Informace o projektu

  • Rok výstavby: 2020/2021
  • Rozsah zeleně:
    • - Východní fasáda + vnitřní dvůr: cca. 600 m²
    • - Vstupní prostory: cca. 60 m²
  • Vlastník: ENNI Energie & Umwelt Niederrhein GmbH, 47441 Moers
  • Plánování: Carpus + Partner AG, 52074 Aachen
  • Plánování zeleně: GDL Belke GmbH, 57368 Lennestadt


V Moers na Dolním Rýnu je nová administrativní budova společnosti ENNI Stadt & Service Niederrhein AöR, postavená v roce 2021, vlajkovým projektem v oblasti zelených fasád. Východní fasáda této budovy o rozloze 600 metrů čtverečních je největší vertikální zahradou v Německu dosud (k datu května 2022). Zelená fasáda se skládá z více než 56 000 rostlin, které jsou udržovány pomocí CROSSFIX® systému pro podporu rostlin. Barevné prolínání přes 30 různých kvetoucích keřů a travin na této zelené fasádě dojemně ukazuje obrovský potenciál, který tento typ designu fasády nabízí – jak z hlediska vizuálního a ekologického, tak i dalších pozitivních aspektů pro využití budovy.
 

Výhody zelených fasád

Existuje dlouhý seznam argumentů ve prospěch zelených fasád. Zelené plochy zachycují škodlivé látky a pomáhají udržitelně zlepšovat klima. Zejména v městských oblastech, kde není možné provádět novou výsadbu kvůli nedostatku místa, nabízí vertikální zelená fasáda flexibilní možnost vytvoření zelených ploch. V létě poskytuje stín pro fasádu, udržuje interiér příjemně chladný, zatímco v zimě má izolační účinek. Navíc má pozitivní vliv na zvukovou izolaci. Rostliny pohlcují hluk a poskytují útočiště pro malá zvířata a důležité prospěšné hmyzí druhy, které jsou v centru měst vzácné. Zelená fasáda nabízí výhody nejen z ekologického hlediska, ale také nekonečné možnosti designu fasád.

Systém pro vertikální zelené fasády

Jedním z běžných způsobů, jak vytvořit zelenou fasádu, je použití vertikální zeleně, také známé jako živá zeď, která se skládá z jednotlivých rostlin. Tento systém byl použit u ENNI v Moers. Výhodou těchto systémů je, že rostliny jsou dodávány na staveniště již předpěstované, a tak okamžitě splňují designové cíle. Moderní senzory a systém zavlažování, který lze ovládat pomocí aplikace, zajistí, že rostliny dostávají veškerou potřebnou péči. Tato ekologicky cenná fasáda vyžaduje robustní podpůrnou konstrukci, která splňuje všechny požadavky na stavební fyziku, statickou integritu, požární ochranu a kompatibilitu. CROSSFIX® systém pro podporu rostlin je ideální volbou pro instalaci vertikální zeleně. Je vyroben z nerezové oceli, takže má extrémně nízké tepelné mosty, vysokou nosnost, je silně odolný proti ohni a lze jej použít s maximální flexibilitou díky jeho jedinečné geometrii držáku. To umožňuje širokou škálu designových možností a optimální přizpůsobení stavebním podmínkám, jako jsou výstupy nebo otvory ve zdi.

Podrobné informace o CROSSFIX® systému jsou dostupné zde.