top

EJOT CZ slaví 10. let

Datum: 05.10.2004

Rok 2004 je pro společnost EJOT CZ velmi významný. V tomto roce slaví 10 let působení na českém trhu.
Krátce k historii EJOT Gruppe. Počátek činnosti se pojí se dvěma německými firmami. Místem založení a působení obou firem je kraj Wittgenstein ve spolkové republice Německo. První z těchto firem, Adolf Böhl byla založena v Berghausenu již v roce 1922. Druhá společnost Eberhard Jaeger vzniká v Bad Laasphe v roce 1947. V roce 1960 umírá majitel a zakladatel první v výše uvedených společností pan Adolf Böhl a vzhledem k tomu, že je bez přímých potomků, přechází společnost ve formě dědictví na jeho synovce pana Hanse Wernera Kocherscheidta. V roce 1965 pan H. W. Kocherscheidt přebírá firmu Eberhard Jaeger a odtud pochází i jméno EJOT jako německy čtená počáteční písmena jména Eberhard Jaeger (E a Jot).
Pan H.W. Kocherscheidt, ač právník bez technických znalostí a zkušeností, dokázal kolem sebe soustředit tým odborníků, kteří přinesli potřebné know-how a společně vybudovali společnost, která se stala průkopníkem v oblasti spojovacího materiálu v průmyslu a později i v oborech stavebního upevňování.
Společnost začala expandovat i do zahraničí. Jako v pořadí páté zahraniční obchodní zastoupení Skupiny EJOT byla v srpnu 1994 založena společnost EJOT CZ. V současnosti má Skupina EJOT celkem 15 zahraničních poboček v Evropě a po jedné v Asii (Turecko) a v USA. V počátcích působení byl hlavní náplní činnosti prodej šroubů a příslušenství pro opláštění a kotevní prvky pro ploché střechy. Postupně se prodej rozšiřoval o další druhy spojovacího materiálu a upevňovacích prvků pro výrobu a montáž oken, pro průmyslovou výrobu a pro mechanické upevnění kontaktních zateplovacích systémů. Jediné, co zatím EJOT CZ z produkce mateřské společnosti na českém trhu nedodává, jsou průmyslové výlisky z plastů. Tak komplexní program nemá žádné další obchodní zastoupení.
Společnost začínala v pronajatých prostorách v průmyslovém areálu v Praze 5 – Jinonicích. Jak se postupně rozšiřoval obrat a sortiment prodávaného zboží, přestaly pronajaté prostory dostačovat a na přelomu roku 1998/99 se společnost přestěhovala do vlastního skladového a administrativního objektu v průmyslové zóně Říčany – Jažlovice při dálnici D1. Umístění objektu přímo nad náspem dálnice na 11 kilometru ve směru na Brno dostalo jméno EJOT i do podvědomí řady lidí, kteří se jinak s výrobky EJOT běžně nesetkávají.

Sídlo EJOT CZ

Pro odborníky z oblastí působnosti společnosti je však jméno EJOT známé hlavně díky kvalitním výrobkům s vysokým podílem know-how a poskytovanému servisu. Důkazem kvality či jedinečnosti výrobků může být celá řada jejich ať už více či méně zdařilých kopií a plagiátů . Proto jsou některé výrobky chráněny mezinárodními patenty.
Podívejme se blíže na jednotlivé oblasti, ve kterých EJOT působí a na některé výrobky trochu podrobněji.

Samovrtný šroub JT3 Oblast upevňovacích prvků pro střechy a pláště
Každému pracovníkovi v tomto oboru se jistě vybaví samovrtné šrouby. Provedení JT3, tedy nerezový šroub s navařenou vrtací špičkou s uhlíkové oceli, jsou původní konstrukcí EJOT. Umožňují přímou montáž ocelových plechů na ocelovou spodní konstrukci při zachování korozní odolnosti šroubů.

Novinkou v případě závitotvorných šroubů jsou šrouby CRONIMAKS® JZ 7, vyrobené z modiaustenitické nerezavějící oceli, které umožňují spolehlivé použití i ve stavebních ocelích vyšších pevností (500 – 800 MPa).

Oblast plochých střech
Nejvýraznějším pokrokem v produktivitě mechanického upevnění hydroizolací a tepelných izolací na trapézový plech je použití montážních automatů ECOset, které tyto práce nejen výrazně zrychlilo, ale současně i zvýšilo kvalitu práce a pohodlí pracovníků.

Montážní automat ECOset Oblast mechanického upevnění vnějších kontaktních zateplovacích systémů
EJOT je průkopníkem v oblasti talířových hmoždinek s průměrem dříku 8 mm jako jedné z cest k vyšší produktivitě montáže. I když zavedení 8 mm hmoždinek budilo před lety určitou nedůvěru, ukázalo se že nastoupená cesta byla správná. V současnosti nabízí hmoždinky o průměru 8 mm naprostá většina výrobců. Přemontované rozpěrné prvky (trny a šrouby) jsou u talířových hmoždinek EJOT také standardem. Trvale jsou také zlepšovány tepelně izolační vlastnosti kovových rozpěrných prvků. Přes nízký plastový nástřik, termoizolační plastovou hlavu pospěl vývoj až k integrované zátce z izolačního materiálu. Tento systém je použit u hmoždinky ejotherm® STR, která má evropské osvědčení ETA pro použití v zateplovacích systémech podle evropského předpisu ETAG 004.

Talířová hmoždinka Ejotherm STR Oblast šroubů pro výrobu a montáž oken. Jako asi jediný dodavatel tohoto sortimentu v České republice má EJOT CZ vlastní zkušební laboratoř, na které zkouší veškerou produkci šroubů pro výrobu před vstupem na trh, a na které lze zkoušet a optimalizovat vhodný spojovací materiál včetně montážních parametrů pro potřeby konkrétního zákazníka a materiálů výztuh a kování, které používá.

Obor průmyslových šroubů to jsou převážně šrouby do plastů. V současnosti vyráběné šrouby DELTA PT® byly vyvinuty speciálně pro automobilový průmysl, i když je jejich uplatnění i například v oblastech spotřební elektroniky nebo mobilních telefonů. Jejich předností je optimalizované provedení boků závitu, aby při zašroubování docházelo k co nejmenšímu přetváření plastu a přitom byla zajištěna vysoká pevnost spoje.

Šroub DELTA PT Neustálým vývojem a zdokonalováním svých výrobků si zajišťuje Skupina EJOT vedoucí postavení v oborech svého působení. Moderní inovativní konstrukce spolu s vysokou kvalitou výroby jsou standardy, které jsou u výrobků, nesoucích značku EJOT, uplatňovány.
Obchodní činnost EJOT CZ na tento kvalitní základ navazuje svým servisem a rychlými dodávkami k maximální spokojenosti svých zákazníků. tak, aby byl spokojen ten, pro nějž jsou výrobky EJOT určeny, tedy zákazník