Produkt EJOT Iso-Bar ECO se stal vítězem ceny DETAIL Product Award 2021.

Upevňovací prvek pro ozelenění fasád již po druhé za sebou přesvědčil porotu složenou ze zástupců redakce DETAIL, interiérových designerů, architektů, projektantů a vyhrál cenu v kategorii „Fasáda“. Nejedná se pouze o fasádu porostlou popínavými rostlinami, která nabízí výhody jen z ekologického hlediska, ale modernizuje také šedé části města.​​​​​​​

iso článek úprava.jpg
Trend a výhody zelených fasád
Ozelenění střech je zatím více známé a využívané, než je ozelenění fasád. To se může brzy změnit. Společnost EJOT nabízí upevňovací prvek Iso-Bar ECO a celý systém pro vytvoření „živých“ fasád. Klimatické změny způsobují ohřívání našich měst, zároveň ubývá zeleně. Avšak právě ji potřebujeme nutně zachovat v centrech měst pro pozitivní ovlivnění rovnováhy oxidu uhličitého, snížení škodlivých látek a zajištění dobré kvality ovzduší. Vertikální ozelenění fasád může tento problém vyřešit, a to zejména v městských oblastech, kde není výsadba rostlin z důvodu nedostatku místa možná. Nabízíme flexibilní způsob budování zelených ploch, vázání škodlivin a tím udržitelného zlepšování klimatu. Zelené fasády nabízejí mnoho výhod. V létě poskytují fasádám stín, tím udržují v interiéru příjemný chládek, a naopak v zimě fungují jako další tepelná izolace. Další nezanedbatelnou výhodou je, že rostliny poskytují útočiště drobným živočichům a užitečnému hmyzu, kterého je v centru měst málo. 

Upevnění s Iso-Bar ECO
Při upevňování na fasády s ETICS není kladen důraz jen na samotné bezpečné upevnění, ale také na kotvení do podkladu s ohledem na tepelné mosty. Díky plastu vyztuženého skelnými vlákny lze zabránit zbytečným tepelným ztrátám. Prvek Iso-Bar ECO se upevňuje pomocí chemické malty, kterou lze použít i při teplotách do -20 °C. Lze jej upevnit do betonu a různých zdících materiálů a umožňuje přenášet velká zatížení. Iso-Bar ECO je dostupný v úzkém sortimentu pouze čtyř délek a díky zkrácení umožňuje snadné přizpůsobení přímo v místě realizace. Pomocí adaptéru se upevní treláž pro ozelenění.

Možnosti provedení zelených fasád jsou téměř neomezené. Pro co nejlepší využití rozsahu a množství variant, je důležitý zejména výběr rostlinných druhů a konstrukce ozelenění. Zajímá Vás předběžný návrh? Kontaktujte nás.